top of page
  • Zdjęcie autoraOpen Travelers

Co zwiedzić w Biszkeku?


Miasto Biszkek, stolica Kirgistanu, jest położone na wysokości 700m nad poziomem morza, na płaskiej równinie. Zostało zaprojektowane w formie siatki, a po obu stronach wielu dróg znajdują się wąskie parki. Centralna ulica, prospekt Czuj, przecina miasto ze wschodu na zachód. Mieszczą się przy niej - lub w jej pobliżu - główne zabytki, lokale gastronomiczne i kafejki internetowe. Prospekt Czuj prowadzi na zachodzie do drogi, która rozchodzi się w kilku kierunkach – do Karabałty, Tałasu i Osza. Równolegle do prospektu Czuj, ok. 800-900m na północ, biegnie ulica Żibek Żołu, która na wschodzie przechodzi w drogę do Ałma Aty i jeziora Issyk-Kul.



W Kirgistanie atrakcje turystyczne w dużej mierze połączone są z historią i tradycją. Historia kraju jest długa i bogata - w końcu Kirgizi pochodzą od koczowników.

Warto jednak pamiętać, że współczesna historia nie pozostała obojętna na czasy ZSRR. Stąd na ulicach wciąż możemy zobaczyć wiele pomników i budowli socjalistycznych, które wydają się nie pasować do lokalnego kolorytu. Miały jednak swój czas w historii Kirgistanu i zwiedzając stolicę Kraju Nomadów warto zobaczyć również te relikty socrealizmu.


Place i pałace

Istnieje kilka "podstawowych atrakcji" na mapie, które zdecydowanie dobrze odhaczyć na swojej liście rzeczy do zobaczenia. Jedną z głównych, niczym Plac Defilad w Warszawie, jest Plac Centralny Ała-Too, którego nazwa pochodzi od gór położonych najbliżej miasta. Ała-too jest zagłębiem kulturalnym i społecznym Biszkeku. Znajduje się w samym centrum i choć w dzień zdaje się nie tętnić życiem towarzyskim, bo obserwować możemy głównie zmieniających się wartowników przy Pomniku Wolności (Erkindik), to wieczorami odżywa! W nocy plac Ała-Too wypełnia się ludźmi, stoiskami z jedzeniem i prowizorycznymi stoiskami z karaoke. Będąc w okolicy warto zobaczyć również pomnik Lenina, Biały Dom czy muzeum historyczne.


Muzeum

Pozostając w obszarze placu Ała-Too, nie można ominąć Państwowego Muzeum Historycznego, czyli dużego, białego budynku znajdującego się na placu. To 3-piętrowe muzeum, które polecamy odwiedzić z przewodnikiem, ponieważ teksty w języku angielskim pozostawiają nieraz wiele do życzenia. Natomiast jeśli znacie język rosyjski, z pewnością sobie poradzicie. W środku czeka wiele atrakcji oraz materiałów, które pozwolą lepiej poznać historię i kulturę Kirgizji, co uważamy za bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ świadome podróże pozwalają wynieść więcej z wycieczek. Przy okazji zwiedzania muzeum, polecamy zwrócić uwagę na tradycyjny kirgiski dywan z czasów Kirgiskiej ASRR, na którym utkana została twarz Stalina. Ponadto, od strony artystycznej, wielkie wrażenie robią jaskrawe i żywe murale rewolucyjne, do których trzeba nieco zadrzeć głowę, gdyż znajdują się głównie na sufitach, posągi z brązu przedstawiające rewolucyjną walkę o wolność, płaskorzeźby nawiązujące do walki robotników. Znajdziecie tam również wiele klasycznych wyrobów rzemieślniczych.


Parki i parczki

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Biszkek otoczony jest przez mniejsze i większe parki. Jeśli macie dużo czasu i jesteście wielbicielami spacerów, polecamy zrobić sobie dzień śladami parków biszkeckich. Jeśli jednak czas Was goni, powinniście skupić się na kilku wybranych parkach. Na nas szczególne wrażenie zrobiły Dubovy oraz Panafilov. Park Dębowy polecamy wszystkim tym, którzy potrzebują chwili wytchnienia, spokoju, a życie lokalnej społeczności chcą podziwiać z bezpiecznego dystansu. Wprawdzie park nazwany został początkowo imieniem pisarza, Chingiza Aitmatova, ale powszechnie używana jest wspomniana wcześniej nazwa. Dębowa okolica z pewnością da Wam ukojenie i pozwoli na chwilę oderwać się od rzeczywistości. To miejsce spotkań młodzieży, tętniące spokojnym rytmem. To także miejsce związane ze sztuką - w pobliżu parku wielu niezależnych artystów wystawia swoje prace i rękodzieło, które możecie podziwiać i oczywiście zakupić. Chodząc parkowymi ścieżkami, natraficie na wiele posągów i rzeźb, które w otoczeniu monumentalnych dębów wyglądają krucho i tworzą niesamowity nastrój tego miejsca.


Panafilov to park dla osób lubiących zabawę i rozrywkę, chociaż i tym spokojniejszym zwiedzającym polecamy go odwiedzić. Szczególnie w ciepłe dni tętni życiem - spotkacie na swojej drodze roześmiane dzieci, rodziny, kochanków spędzających romantyczne chwile oraz staruszków przechadzających się powoli uliczkami. Sam park został zbudowany na planie gwiazdy w latach 20. ubiegłego wieku, a swoją obecną nazwę zawdzięcza Iwanowi Panafilovi, czyli bohaterowi Związku Radzieckiego i przewodniczącemu Komitetu Wojskowego Kirgiskiej SRR. Jest to także park tematyczny, nawiązujący do parków rozrywki: jaskrawe światła, kolorowe stragany, diabelskie młyny i inne atrakcje dla młodszych i starszych. Jeżeli starczy Wam odwagi, zdecydowanie polecamy wybrać się na wspomniany diabelski młyn, ponieważ bardzo dobrze widać z niego panoramę miasta.


zdj. canva


Festiwale

Jeśli odwiedzicie Kirgistan w sezonie wiosenno-letnim, traficie na wiele ciekawych festiwali w Biszkeku. Napiszemy o nich niebawem oddzielny post, ponieważ to obszerny i bardzo ciekawy temat. Pisząc jednak o atrakcjach w Biszkeku z pewnością nie pominiemy ich, tak samo jak i Wy nie powinniście ich pomijać, jeżeli tylko będziecie mieć okazję w tych festiwalach uczestniczyć. Sezon festiwalowy zaczyna się w marcu, obchodami Święta Wiosny, czyli Nowruz (dosłownie Nowy Dzień). W kwietniu odbywa się Festiwal Jazzowy, w którym biorą udział grupy z różnych krajów. Muzyka na żywo rozgrzewa końcówkę kwietnia w wielu miejscach - kafejkach, restauracjach, na placach i w parkach. Głównym wydarzeniem są biletowane koncerty na Dużej Scenie Filharmonii Narodowej im. T. Satylganowa. Czas na jednego z naszych ulubieńców, czyli Festiwal Dywanów Shyrdak - dowiecie się tam wiele o tradycyjnym Kirgiskim tkactwie, a wymyślne wzory na dywanach przeniosą Was w inny świat. Sabantuj odbywa się w lipcu, jest to święto tatarskie, obchodzone na zakończenie wiosennych prac polowych. Sabantuj możecie świętować także w polskich Kruszynianach, gdzie mniejszość tatarska kultywuje swoje tradycje, zapraszając na lipcowy festiwal Tatarów z całego świata. Jeżeli jednak w lipcu znajdziecie się w Biszkeku to wpadnijcie na tutejszy tatarski piknik! W sierpniu zaczynają się pokazy sokolnictwa, czyli tresury dzikich ptaków takich jak orły, jastrzębie i sokoły. Największe z nich odbywają się w Bokonbayewie, okręgu słynącym z tej sztuki, jednak mistrzowie wybierają się w "trasy" po większych miastach, dzięki czemu pokazy są bardziej dostępne dla podróżników.

Jesteśmy grupą znajomych podróżujących po świecie. W ostatnim czasie zakochaliśmy się w Kirgistanie i to właśnie o tym kraju chcemy szerzyć wiedzę. Jeżeli jesteście zaciekawieni Krajem Nomadów to zachęcamy do obserwowania nas na Instagramie!


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page