top of page

Komfortowa i niezapomniana trasa. Przytulne hotele, noclegi w jurtach, niezapomniana narodowa kuchnia i towarzystwo poszukiwaczy przygód pozostawią niezapomniane wrażenia.

Śladami dawnych koczowników Tienszan.png

Śladami dawnych koczowników Tienszan

Plan wycieczki

Dzień 1. Lotnisko Manas - Biszkek
Spotkanie na lotnisku Manas, które leży 30km na północny zachód od stolicy. Przejazd do Biszkeku. Miasto Biszkek jest położone na wysokości 700 m nad poziomem morza, na płaskiej równinie. Centralna ulica – prospekt Czuj – przecina miasto ze wschodu na zachód. Mieszczą się przy niej - lub w jej pobliżu - główne zabytki, lokale gastronomiczne i kafejki internetowe. Prospekt Czuj prowadzi na zachodzie do drogi, która rozchodzi się w kilku kierunkach – do Karabałty, Tałasu i Osza. Równolegle do prospektu Czuj, ok. 800-900m na północ, biegnie ulica Żibek Żołu, która na wschodzie przechodzi w drogę do Ałma Aty i jeziora Issyk-Kul. Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Doskonała kuchnia narodowa i europejska oraz wysoki poziom usług pozwolą na relaks po długim locie i regenerację sił przed wyprawą. Odbiór samochodów, omówienie trasy i zasad obowiązujących podczas wyprawy.

Dzień 2. Biszkek - Suusamyr
Śniadanie w hotelu i wyjazd w trasę do Doliny Susamyrskiej - majestatycznej przełęczy położonej sercu Tienszan. Droga wiedzie przez przełęcz Too-Ashuu (3125 m) i uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. Z przełęczy oszałamiająca panorama Doliny Susamyrskiej. Postój na sesję zdjęciową oraz filmową i niewielki piknik na łonie natury. Nocleg w formie biwaku nad rzeką.

Dzień 3. Suusamyr - Son-Kul
Po śniadaniu wyjazd w kierunku bajecznego jeziora Son-Kul, położonego na wysokości ponad 3000m n.p.m., słusznie nazywanego cudem Tienszan. Jest to drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu. Wzdłuż jego brzegów, otoczone ośnieżonymi szczytami, rozciągają się rozległe pastwiska. Właśnie tutaj zobaczymy prawdziwe życie nomadów: śnieżnobiałe jurty, gościnnych pasterzy i stada ich owiec. Obraz okolic jeziora Son-Kul zajmie dużo miejsca we wspomnieniach tej z kirgiskiej wyprawy. Na koniec dnia krótka wycieczka do petroglifów (starożytnej sztuki naskalnej), kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 4. Son-Kul - Naryn
Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Naryn. Trasa prowadzi przez piękne przełęcze i równiny, półpustynie i kaniony, wśród malowniczych piaszczysto-gliniastych wzgórz porośniętych zieloną trawą. Po drodze spotkania z gościnnymi nomadami, ciekawe rozmowy o koczowniczym życiu, codzienności i tradycjach. Zgodnie z codziennym harmonogramem - obiad, kolacja i nocleg na łonie natury.

Dzień 5. Naryn - przełęcz Tosor - Tamga
Wczesne śniadanie i wyjazd. Kontynuacja podróży wzdłuż rzeki Naryn - najdłuższej rzeki Kirgistanu (535 km), aż do ujścia rzeki Kiczi Naryn. Niesamowite widowisko przyrodnicze: zbieg dwóch rzek i majestatyczne górskie szczyty i stada dzikich jaków. Piknik na łonie natury. Dalej - przez kamienistą przełęcz Tosor (3996 m) – najtrudniejszy odcinek na całej trasie. Z wysokości przełęczy można podziwiać piękno jeziora Issyk-Kul - perły Azji Środkowej, największego jeziora w Kirgistanie i jednego z największych jezior na świecie.

Dzień 6. Tamga – Biszkek
Droga powrotna do stolicy. Wąwóz Boom Gorge. Różnorodne krajobrazy: stepy, górskie szczyty z lodowcami, formy skalne, kształtowane przez działalność wiatru… Wieża Burana (pozostałość po starożytnym mieście Balasagun) - zabytek dziedzictwa kulturowego. Obok wieży „ogród skalny” ze zbiorem petroglifów i balbali (starożytnych nagrobków przedstawiających mężczyzn z mieczem lub naczyniem, podczas uczty po ich śmierci) Po przyjeździe do Biszkeku - zakwaterowanie w hotelu.

Nasz folder

 

bottom of page